8. Hafta Gebelik (Hamilelik)

8.Haftada anne ve bebekte artık daha çok değişiklikler meydana gelecektir. Anne adayları artıkgebeliği benimsemeye başlamıştır. Hormonal değişimlere bağlı olarak progesteronunuzun yükselişi sizi daha da halsiz bırakır. Bulantı ve kusmalarınız devam edebilir. Karnınızda ve kasıkta kramptarzında ağrılar olabilir. Bulantı ve kusmalarınız fazla ise ve yeterli beslenemiyorsanız biraz kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Her hangi bir rahatsızlığınız yok ise gayet güzel bir gebelik geçiriyor iseniz bu haftadan itibaren kıyafetleriniz dar gelmeye başlayacaktır.

Gebeligin ilk üç aylık döneminde (trimester) gebelik hormonlarında etkisiyle cildin yağ salgısı arttığından cildinizde yağlanma, sivilcelenme gibi cilt değişiklikleri ortaya çıkacaktır. Bu cilt değişiklikleri birinci trimesterden sonra kaybolur. Gebelik hormonlarının yükselmesi ile bundan sonraki dönemlerde emzirme dönemine hazırlık olacağından hamileliğiniz boyunca memelerde büyüme ve hassasiyet devam edecektir.

Bebeğinizin boyu bu dönemde 1,5 cm’dir. Bu haftadan itibaren kilosundan bahsetmek artık mümkündür. Henüz kilosu 1 gr. kadardır.Kulak kepçesi ve göz kapakları oluşmakta, gözler daha belirgin hale gelerek retina tabakasındaki renk oluşumu başlar. Burun ucu görülebilir. Kol ve bacaklar uzayarak, el ve ayak parmakları yumrular halinde çıkıntılar yapar. Kalpte 4 odacık oluşur ve bebeğin vücudunda kan akımı başlamıştır. Beyninin hızla gelişiminden dolayı baş oldukça büyük görülür. Beynindeki sinir hücreleri oluşmaya ve kollara ayrılmaya başlar. Nefes borusu genişler, bağırsaklar göbek fıtığı şeklinde karının dışındadır. Dış genital (cinsel) organları henüz belirginleşmemiştir. Ancak hücreler yumurtalık ya da testis olarak oluşmaya başlar. Bebeğiniz artık hareket edebilir ve yer değiştirebilir.


Gebelik konusunda bilgi arayanların kapsamlı sayfalara pratik yoldan göz atabilmesi ve cevap bulabilmesi düşüncesiyle kapsamlı araştırmalar hayata geçirdik. 8. Hafta Gebelik (Hamilelik) makalemizi gözden geçirirken bilgi verilen diğer yazıları incelemeyi ihmal etmeyin. Daha sonra ihtiyacınız olduğunda kolayca yazılarımıza gelebilmek için sitemizi favori listenize ekleyebilirsiniz. Sitemizde yer alan bütün sağlık dataları, ansiklopediler ve online bilgi bankaları detaylı olarak araştırılarak meydana getirilmiştir. Arama yapmış olduğunuz husus ile ilgili kapsamlı bilgi sahibi olmak için alt taraftaki linke hemen tıklayınız ve gittiğiniz ana sayfada, arzu ettiğiniz bölüme tıklayarak gebelik ile alakalı bilgi sahibi olabilirsiniz. İddialıyız, bütün web ortamında en fazla hamilelik ile alakalı hastalığa değinen web sitesi biziz. Hasta olan herkese geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.


Hamilelikte İlaçların Kullanılmasındaki Konular

8. Hafta Gebelik (Hamilelik)-62Gebelikte tedavi sürecine geçmeden önce mutlaka tanı konmuş olmalıdır. Yalnızca hastalık emareleri gösterenler için ilaç kullanılması önerilmemelidir. Hastalıklar olanaklar elverdiğince ilaçsız olarak tedavi edilmelidir. Başka doktorlar tarafından ilaç yazılıp yazılmadığı araştırılmalıdır.İlacı kullanmaya başlanabilecek en düşük dozda başlanmalıdır. Gerekli görüldüğünde ilacın miktarı kontrollü şekilde yükseltilmelidir. Sedasyon yapan ilaçlar kişilerin rutin faaliyetlerine etki edebileceği için rastgele kullanılmamalıdır. İlaçların doz ayarı dikkatlice ayarlanmalıdır. Yan etki gösterebilecek ilaçlar olabildiğince kısa süre kısa sürede kesilmelidir. İlaçlar gerekli laboratuvar analizler yapıldıktan sonra reçete edilmelidir. İlaçla yapılan tedaviler basitleştirilmelidir. Hastanın tedaviye uyumunu artırmak amacıyla kullanım takvimi oluşturulmalı, ilaç kutuları açıklayıcı olarak etiketlenmelidir. Tedavi süreci düzenli olarak kontrol edilmeli ve fayda sağlamayan ilaçlar bırakılmalı, tekrar reçeteye yazılmamalıdır. Her yakınma için hemen ilaç almayı düşünmeyiniz. Doktora gidecekseniz halen kullanmakta olduğunuz tüm ilaçları getiriniz. Alkol kullanıyorsanız bunu doktora söyleyiniz. İlaç kullanımıyla alakalı sorunlarınız olursa, mutlaka hekiminize yöneltiniz. Kullanmakta olduğunuz ilaçlar ile ilgili yan etkileri derhal hekiminize bildiriniz. İlaç kullanırken herhangi bir zorluk ile karşı karşıya gelirseniz doktorunuza danışınız.

Sayfalarımızda var olan ilaç isimleri ile ilgili bilgi etiketleri : Bitkisel İlaçları, Hamilelikte kullanımı, Gebelikte kullanımı, Kullanıcı yorumları, Neye iyi gelir, Nasıl Kullanılır, Hangi Hastalığa iyi Gelir, İlaç rehberi, İlaç prospektüsü, Yan etkileri, Etkin maddeleri, Yanetkileri, Zararları, fiyatı 2013, fiyatı 2014, Formülü, Farmakolojik özellikleri, Endikasyonları, Kontrendikasyonları, Uyarılar Önlemler, İlaç etkileşimleri, Kullanım şekli, Kullanım Dozu, Tablet, Kapsül, Şurup, Jel, Krem


Rahat bir Hamilelik için Hamilelikte Dikkat Edilecek Hususlar

Hesaplamalar-77

Gebelik sırasında dikkatli olunacak çok çeşitli hususlar vardır. Bunun sebebi hamilelik anne için bütün açılardan son derece yeni ve farklı bir tecrübe olmasının yanı sıra ayrıca annenin her bir fiilinde içindeki canı da düşünmesi zorunlu olan bir süreçtir. Bu durumda hamile kadınların dikkat etmesi & özen etmesi gereken diğer durumlardan bahsedilmiştir, bahsedilen her bir hususun kapsamlı anlatımlarını sitemizde bulacaksınız.

Hamilelik sırasında en çok itina edilmesi gereken husus ilaçlardır. Çünkü bahsi geçen süre zarfında kullanılan ilaçlar artık yalnız olarak hamile kadını değil bebekleri de etkilemektedir. Bu neden ile gebelik sırasında tıbbi hekime baş vurmadan ağrı kesici dahil hiçbir ilaç kullanmamanız icap eder. Bunun yanında danışmanınızın kullanmanıza izin verdiği ilaçlara tamamı ile uymanız gerekmektedir. gebelik.uzman.org’de eczanelerde bulunan ilaçların gebelik sırasında alınımının yan etkilerini takipçilerimiz için derleyip sayfalarımıza taşıdık. Ancak tekrar vurgulamak isteriz ki bu bilgiler sadece veri amaçlı olarak, sizlerin uymanız gereken ana doneler doktor tavsiyeleridir.

  • Gebe kadınların dikkat göstermesi lüzumlu en mühim konulardan bir tanesi de yemek konusudur. Bahsi geçen durum hem annenin gerekli miktarda & doğal süratle kg alması için, hem de bebeklerin lüzumlu ve değerli besin değerlerini alması için gerekmektedir.
  • Nadirende olsa kanama durumunda, şiddetli ateş, sağlam bulantı ve kusma, rahatsız edici baş ağrısı sırasında ve öbür önemli şikayetler varlığında vakit kaybetmeden acilen hekime başvurulmalıdır. Hamilelik sırasında bazı belirtiler hafife alınmaması gereken sıkıntıların elçisi olabilir.

  • Gebelikte Hastalık Tedavileri ile ilgili öğrenmeniz gerekenler

    hamilelik-Rehberi-41Sağlık Bilgileri konusunda tüm bilgileri siz değerli uzman.org kullanıcılarına önermeye devam ediyoruz. Sağlık web sitelerimiz altında toplam 47 bin sayfalık arşivlerde kullanıcılarımızın aramakta olduğu bütün hastalıklar, merhem, sağlık püf noktaları, yapılması tavsiye edilenler, hastalık sebepleri, belirtileri, risk faktörleri problem yaratıcı olup olmadığı, tedavisi, operasyon unsurları ne yapılması gerekeceği ve bu şekilde sağlığımızı ilgilendirecek, bizim gibilere yöntem öğretecek her durumda size en büyük ve ince datayı sunuyoruz. Buna ek olarak veri bankası alt yapımızda, günün nöbetçi eczaneleri, tamamıyla illerdeki doktor ile hastane ve poliklinikleri de benzer durumda kullanıcılarımızla paylaşıyoruz. Bilmeniz gerekli son derece basit, uzman.org’a dahil olduktan sonra, alakalı bağlantıları kullanarak, istediğiniz verilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler, bütün web ile bilgi bankaları scan edilerek ortaya çıkarılmıştır Kesinlikle belirtmek isteriz ki ; bu sitde verilen önerilerin doğruluğunu asla savunmuyoruz. Eğer ki bu andaki durumla bu araz konusunda bir sıkıntı söz konusu olursa en acele mevzu ile bağlantılı bir doktora ulaşmanız zorunlu olmaktadır. Uzmanların sunduğu tavsiyeler ile tedavi yöntemleri paralelinde, icap edenleri hayata geçirmeniz zorunluluğunu tekrar bilgilerinize sunmak isteriz.


    Portalımızda Hamilelikte; ilaç kullanımı, ilaç yan etkileri, ilaçlar tehlikeli mi?, Hafta Hesaplamaları, Bebek Cinsiyet Hesaplamaları, Çin Takvimi Cinsiyet Belirleme, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42. Hafta Gebelik gelişimi, Hastalık Tedavi Fiyatları, Nedir, Neden Olur, Tehlikeli mi ?, Risk Faktörleri, Tedavi Yöntemleri, Muayenesi, Ameliyatı, Evreleri, Nedenleri, Sebepleri, Belirtileri, Emareleri, Ne iyi gelir, Bitkisel Tedavisi, İlaçları, İlacı Yan Etkileri, İlacı Kullanımı, Kullanıcı Yorumları, Nasıl Tedavi Edilir, Nasıl Geçer, Doktorları, Muayene Ücretleri, Riskli mi ?, Operasyonları, Bitkisel İlaçları, Endikasyonları, Kullanımı, Kız ve Erkek Bebek isimleri, Unisex isimler, Jinekolog ve Doktorlar, Kadın Doğum Hastaneleri Randevu Alma, Nöbetçi Eczane Bilgileri vb.. çok sayıda eşsiz bilgiye ulaşabileceksiniz.