29. Hafta Gebelik (Hamilelik)

Gebeligin 29. haftasında bebeğin boyu yaklaşık 39 cm, ağırlığı 1150 gram kadardır. Bebeğin beyni artık solunum, vücut ısısı gibi yaşamsal olayları kontrol edebilecek kadar gelişmiştir. Cilt altında yağ dokusu artmaya devam eder. Gözlerini sağa sola hareket ettirebilir. Bebek bu haftalarda artık ışık, ses, koku ve tat gibi duyguları daha iyi algılayabilir. Ancak su içerisinde olduğu için ses ve ışığı dışarıdaki bir bebek kadar net algılayamaz. Kafasını ışık gelen tarafa doğru çevirebilir. Kemik iliği kan hücreleri yapımını tamamen gerçekleştirebilir hale gelmiştir. Bebek her gün yarım litre idrar yapar ve bu idrar amnion sıvısına karışır.

Rahim büyüdükçe, bebeğinizin kilosu arttıkça çevreye baskı yapmaya devam eder ve bu yüzden sırt ve bel ağrılarınız artar. Kilo artışlarınız 8-10 kilo arasındadır. Mide yanması ve kabızlıkşikayetleriniz devam eder. Çok yemek yediğinizde hazımsızlık, gaz ve mide ekşimesi hissedebilirsiniz. Rahminizde oluşan basınçtan dolayı hemoroid (basur) problemleriniz olabilir. Gebelikten sonra bu durum genelde gecer.

Yatış pozisyonlarınız yan tarafa doğru, kalkış pozisyonlarınız ise önce oturarak ve sonrasında ayağa kalkarak olmalıdır. Yorgunluk hissiniz giderek artar. Kalsiyum ve Magnezyum dengesizliğinden dolayı kramp ve kasılmalar sık sık devam edebilir. El ve ayaklarınızdaki şişlikler artar. Memelerinizden ilk süt olan kolostrum gelebilir.

Tansiyonunuzun artması anne ve bebek açısından risk taşıdığı için dikkat etmelisiniz. Ölçülen tansiyon değerlerinin 14 / 9’u özellikle de küçük tansiyonun 9’u aşması durumlarında doktora başvurulmalıdır. Bebeğinizin temel ihtiyaçlarını karşılamanız için bu dönemde C vitamini, folik asit ve demir almanız gereklidir. Bebeğiniz kemik yapısının gelişmesi için günlük 250 mg. kalsiyuma ihtiyaç duyar.


Gebelik ile alakalı bilgi arayanların geniş çerçeveli bilgilere en kolay yoldan ulaşabilmesi ve okuyabilmesi gayesiyle uzun süren araştırmalar yaptık. 29. Hafta Gebelik (Hamilelik) bilgilerini incelerken paylaşılan diğer yazıları incelemeyi pas geçmeyin. Gelecekte ihtiyaç duyduğunuzda kolayca sayfalarımıza girebilmek için gebelik.uzman.org’u favori listenize ekleyebilirsiniz. Sağlık Sitemizde mevcut olan bütün sağlık bilgileri, yazılı kaynaklar ile web veri bankaları kapsamlı incelenerek ortaya çıkarılmıştır. İnceleme yaptığınız kelime ile bağlantılı detaylı bilgi sahibi olmak için alt taraftaki linke tıklayınız ve de ulaştığınız bölümde, gezmek istediğiniz bölüme tıklayarak gebelik ile ilgili done sahibi olabilirsiniz. İddia ediyoruz ki, tüm web ortamında en çok gebelik ile ilgili sağlık bilgisine vurgu yapan sağlık sitesi uzman.org’dur. Hepinize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.


Hamilelikte İlaçların Kullanılmasındaki Konular

29. Hafta Gebelik (Hamilelik)-33Gebelikte ilaç kullanımına başlamadan önce tanı konmalıdır. Yalnızca rahatsızlık emareleri gözlemlenenler için ilaç alınması önerilmemektedir. Sağlık problemleri imkanların elverdiği durumlarda ilaçsız olarak tedavi edilmeye gayret gösterilmelidir. Başka hekimler tarafından ilaç yazılıp yazılmadığı araştırılmalıdır.İlacı kullanmaya başlanabilecek en düşük dozda başlanmalıdır. Eğer gerekiyorsa ilaç miktarı kontrollü şekilde yükseltilmelidir. Sedasyon yapan ilaç kişilerin günlük yaşamındaki faaliyetlerine kısıtlayıcı olabileceği için rastgele kullanılmamalıdır. İlaçların doz ayarı özenle yapılmalıdır. Yan etkisi olabilecek ilaçlar mümkün olduğunca kısa süre kısa sürede kesilmelidir. İlaçlar gerekli laboratuvar testler yapıldıktan sonra reçete edilmelidir. İlaç tedavisi basitleştirilmelidir. Hastanın tedaviyi takibini kolaylaştırmak için kullanım için takvim hazırlanmalı, ilaç kutuları doğru olarak etiketlenmelidir. Tedavi süreci sürekli olarak gözden geçirilmeli ve gereksiz ilaçlar tedaviden çıkarılmalı, bir dahaki sefere reçeteye dahil edilmemelidir. Her rahatsızlık için hemen ilaç almayı denemeyiniz. Hastaneye gidecekseniz halen kullanmakta olduğunuz ilaçları yanınızda getiriniz. Alkol içiyorsanız bunu doktora söyleyiniz. İlaç kullanımıyla ilgili sorunlarınız varsa, kesinlikle hekiminize yöneltiniz. Kullanmakta olduğunuz ilaçlar ile ilgili her türlü yan etkiyi derhal doktorunuza bildiriniz. İlaç kullanımında herhangi bir zorluk ile karşı karşıya gelirseniz doktorunuza söyleyiniz.

Web Sayfalarımızda geçerli olan ilaç adları ile bağlantılı arama kelimeleri : Bitkisel İlaçları, Hamilelikte kullanımı, Gebelikte kullanımı, Kullanıcı yorumları, Neye iyi gelir, Nasıl Kullanılır, Hangi Hastalığa iyi Gelir, İlaç rehberi, İlaç prospektüsü, Yan etkileri, Etkin maddeleri, Yanetkileri, Zararları, fiyatı 2013, fiyatı 2014, Formülü, Farmakolojik özellikleri, Endikasyonları, Kontrendikasyonları, Uyarılar Önlemler, İlaç etkileşimleri, Kullanım şekli, Kullanım Dozu, Tablet, Kapsül, Şurup, Jel, Krem


Rahat bir Gebelik için Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hesaplamalar-81

Hamilelik döneminde önem arz eden çok çeşitli mevzular mevcuttur. Çünkü hamilelik kadın için tüm açılardan yeni & değişik bir yaşantı olmasının yanında ayrıca kadının her fiilinde içindeki bebeği de düşünmesi zorunlu olan bir dönemdir. Bu durumda gebe kadınların dikkat vermesi & özen etmesi lazım öbür hususlardan bahsedilmiştir, bahsedilen her mevzunun kapsamlı konu anlatımlarını web sitemizde bulabilirsiniz.

Hamilelik sırasında öncelikle dikkat verilmesi icap eden konu ilaç kullanımıdır. Çünkü bahsi geçen sırada kullanılan ilaç artık sadece gebe kadını değil bebekleri de etkilemektedir. Bu neden ile gebelik süresinde tıbbi uzmana baş vurmadan ağrı giderici dahil hiçbir ilacı almamanız icap eder. Bunun yanında danışmanınızın belirttiği ilaçlara tamamıyla uymanız gereklidir. Sitemizde eczanelerde satılan ilaçların hamilelik sırasında kullanımının tehlikeli olup olmadığını takipçilerimiz için derleyip sunduk. Yine de tekrar üstüne basmak isteriz ki bu yazılar yalnızca done amacı güden olup, anne adaylarımızın uymanız lüzumlu ana veriler doktor direktifleridir.

  • Nadirende olsa kanama durumunda, yüksek ateş, sağlam bulanma ve kusma, dayanılmaz baş ağrısı sırasında ve diğer önemli şikayetler varlığında süre geçmeksizin derhal uzmana gidilmelidir. Gebelik sırasında kimi rahatsızlıklar ciddi problemlerin elçisi olabilir.
  • Köpek sahiplerinin bazı kurallara itina etmesi icap eder, beslediği hayvanın dışkısıyla temas edecek mahallere dokunmamaları gerekmektedir.
  • Çay, nescafe, gazlı tarzında içeceklerin çok fazla kullanılmaması gerekmektedir.
  • Aerobik ve spor hamilelikte tamamen uzmanınızın önerileri ışığı altında uygulanması icap eder.

  • Gebelikte Hastalık Tedavileri ile alakalı öğrenmeniz gerekenler

    gebelik-Rehberi-01Sağlık konusunda bütün enformasyonu değerli takipçilerimize arz etmeye devam ediyoruz. Sağlık web sitelerimiz içinde ortalama 48 bin makalelik bilgi bankamızda kullanıcılarımızın aramayı tercih ettiği bütün hastalık, bitkisel ilaçlar, ip uçları, yapılması gerekliler, araz sebepleri, belirtileri, risk faktörleri tehlikeli olup olmadığı, tedavi yöntemleri, ameliyat durumları ne yapılması icap edeceği ve benzeri hayatımızı ilgilendirecek, bizim gibilere yöntem gösteren her konuda sizlere en açık ve detaylı datayı sunuyoruz. Bunun yanında data dağarcığı alt yapımızda, bugünün nöbetçi eczaneleri, bütün şehirlerdeki uzman ve sağlık kurumlarını da benzer durumda sizlerle paylaşıyoruz. Becermeniz gereken çok kolay, portallarımıza ulaştıktan sonra, benzer hususlardaki bağlantıları tıklayarak, istediğiniz bilgilere kolaylıkla erişebiliyorsunuz. Bahsettiğimiz veriler, bütün internet ile data bankaları scan edilerek yapılmıştır Mutlaka söylemek gerekir ki ; sitelerimizde sizlere sunulan içeriklerin gerçekliğini hiçbir şekilde savunmuyoruz. Eğer ki bu andaki durumla bu hastalık hususunda bir problem söz konusu ise ilk sırada konu ile alakalı bir hekime ulaşmanız zorunludur. Hekimlerin verdiği öneriler ile tedavi metotları paralelinde, gerekenleri uygulamanız önemini yeniden hatırlatmak isteriz.


    Bu sitemizde Hamilelikte; ilaç kullanımı, ilaç yan etkileri, ilaçlar tehlikeli mi?, Hafta Hesaplamaları, Bebek Cinsiyet Hesaplamaları, Çin Takvimi Cinsiyet Belirleme, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42. Hafta Bebek gelişimi, Hastalık Tedavi Fiyatları, Nedir, Neden Olur, Tehlikeli mi ?, Risk Faktörleri, Tedavi Yöntemleri, Muayenesi, Ameliyatı, Evreleri, Nedenleri, Sebepleri, Belirtileri, Emareleri, Ne iyi gelir, Bitkisel Tedavisi, İlaçları, İlacı Yan Etkileri, İlacı Kullanımı, Kullanıcı Yorumları, Nasıl Tedavi Edilir, Nasıl Geçer, Doktorları, Muayene Ücretleri, Riskli mi ?, Operasyonları, Bitkisel İlaçları, Endikasyonları, Kullanımı, Kız ve Erkek Bebek isimleri, Unisex isimler, Jinekolog ve Doktorlar, Kadın Doğum Hastaneleri Randevu Alma, Nöbetçi Eczane Bilgileri vb.. çok sayıda bilgiye erişebileceksiniz.